O nás | Historie | Pronájem | Kontakt |

TĚLOVÝCHOVNÁ JEDNOTA

KYJE PRAHA 14

Počátky založení fotbalu v obci Kyje můžeme najít již v roce 1912, ale nejednalo se ještě o činnost organizovanou. Toto počáteční nadšení vyústilo v roce 1926 k založení hned dvou fotbalových klubů - RH Kyje a SK Kyje. RH Kyje se později přejmenovala na Meteor Kyje, kde pánové Krejčík, Pech, Růžička, Vejvodský, Kunz a další byli ti správní tahouni kyjského fotbalu té doby. V té době mužstva hrála svá utkání ještě na hřišti v Masarykově čtvrti a v Hostavicích.
     V roce 1945 se na ustavující schůzi sloučili následně Meteor, SK Čechie Hostavice, hokejové LTK a vznikl AFK Kyje, který se v roce 1948 přejmenoval na Sokol Kyje. Z tehdejších pilířů mužstva můžeme uvést pány Mikeše, Brandýského, Vokouna, Hanzlíka, Lance a další, kteří spolu s trenérem Jiříkem dokráčeli do I.B třídy.
     Po výstavbě mlékárny se mění název oddílu na TJ Laktos Kyje. Mužstvo vede pan Mikeš.
     V 80. - 90. letech se začíná tvořit nové mužstvo, které převzal pan Oldřich Pech. Současně s tím dochází i ke změně ve vedení oddílu, kdy se stává předsedou pan Jaromír Svoboda, který se významnou měrou podílí na přestavbě areálu na travnatou plochu a oddíl má konečný název TJ Kyje. Vyústěním této dlouholeté snahy byl postup do I.A třídy, kde hráči Svoboda, M. Pech, Zeman, Rajk, Kopa a mnoho dalších táhli za jeden provaz. Kvalitní práce s mládeží, ale i obrovská pomoc sponzorů - firem Solido, Bobr a dalších, podpora městské části Prahy 14 v čele se starostou panem Froňkem - byly základem pro zatím největší úspěch kyjského fotbalu a to byl 29. červen 2002, kdy A mužstvo postoupilo v barážovém utkání s FC Přední Kopanina do přeboru Prahy. Mužstvo hrálo většinou v sestavě brankáři: May, Královský, obránci: Rajk, Tomečka, D. Štěpánek, Marsín, Freimann /K/, záloha: P. Štěpánek, J. Bína, Špalek, Sedlmajer, Svoboda, útočníci: Jeřábek, D. Bína, Lupač.
       V současné době má fotbalový klub TJ Kyje Praha 14 ,po již výše uvedené obrovské zásluze předsedy p. Jaromíra Svobody, k dispozici po kompletní přestavbě a modernizaci areálu kopané, uměle zavlažované travnaté hřiště, nově vybudované hřiště UMT  IV. generace s umělým osvětlením  a  multifunkční  hřiště s univerzálním povrchem pro míčové hry, rovněž s umělým osvětlením. Vše doplňuje možné posezení v příjemné restauraci s venkovní terasou
      Oddíl kopané aktuálně sdružuje 2 mužstva dospělých, kategorie starších a mladších žáků, starší a mladší přípravky, předpřípravky a mužstvo staré gardy a ve velké míře spolupracuje s mládeží FK Viktorie Žižkov, která v areálu také trénuje a hraje své zápasy.